A Pécsi borvidék a Mecsek déli lejtőin, a villányi borvidéktől mintegy 50 km-re, északi irányban található. Nagysága 900 hektárra tehető. Három körzetre a Pécsi, a Versendi és a Szigetvári körzetekre oszlik, melyek borászati szempontból hasonlóak. Történelme szinte semmiben nem különbözik a Villányi borvidék történelmétől. A régió központja Pécs, már az ókorban és a középkorban is a kereskedelmi útvonalak központjában helyezkedett el. Itt dolgozták fel a Mecsek környéki borokat.
A törökök hódításait és az azt követő zűrzavaros, háborús időket ez a borvidék is megsínylette. A 19. században a borvidék jelentős fejlődésnek indult, és a török időkben meghonosított kadarka uralmát az illatos, zamatos, fűszeres fehér borok vették át. Itt termelik a pécsi pezsgőgyártás alapborait. A Pécsi borvidéken főként a fehér fajták a jellemzőek, de az utóbbi évek telepítéseinek köszönhetően megjelentek vörös borok is.
Fehérszőlők:
Olaszrizling, Chardonnay, Furmint, Cirfandli, Rizlingszilváni, Hárslevelű, Ottonel muskotály, Királyleányka, Tramini, Rajnai rizling, Zengő, Zöld veltelini
Kékszőlők:
Portugieser, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot